Kripto haberleri, Bitcoin yorumları.
Cannot fetch data from server.

Cardano ve Dogecoin: İşte Bilmeniz Gereken Son Gelişmeler!

0 14

Piyasa değeri ile ilk 10’da yer alan iki popüler kripto para birimi olan Cardano (ADA) ve Dogecoin (DOGE) için yeni gelişmeler var. Bu yazımızda, bu iki büyük ekosistemdeki gelişmeleri aktaracağız. İşte detaylar…

Libdogecoin’e yönelik yeni gelişmeler

Dogecoin projeleri oluşturmak için yapı taşını ifade eden Libdogecoin, yeni iyileştirmeler alıyor. Dogecoin çekirdek geliştiricisi Michi Lumin’e göre, Libdogecoin v 0.1.1 iyi gidiyor. Libdogecoin v.0.1’deki iyileştirmeler, daha iyi bellek temizleme, yüksek uyumluluk, kolay bir prosedür ve HD adres türetme gibi destekler içerecek. Dogecoin geliştiricisine göre odak noktası basit uygulama üzerinde kalmaya devam ediyor.

kriptohaberbulteni.com olarak da bildirdiğimiz gibi Libdogecoin v0.1’in ilk sürümü Ağustos ayında yayına girmişti. Bu platform, geliştiricilerin derinlemesine Blockchain bilgisine ihtiyaç duymadan Dogecoin entegrasyonunu sağlamasına odaklanmakta.  Entegrasyon yoluyla benimsemeden kaynaklanan fayda, Dogecoin Vakfı’nın temel vurgusu olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz birkaç ay içinde Libdogecoin’in gelişmesiyle Dogecoin Vakfı, RadioDoge ve GigaWallet dahil olmak üzere benimsemeye yönelik çok sayıda projenin temelini oluşturmaya odaklandı.

“DogeTV” lansmanı için yeni teaser yayınlandı

Dogecoin geliştiricisi inevitable360 tarafından yayınlanan bir gönderiye göre, MyDoge Wallet, “DogeTV”nin ilk çıkışına dair kısa bir video yayınladı. Bu “TV” hizmetinin, Dogecoin kullanıcılarının en son haberlere erişmesini sağlayacağı tahmin edilmekte. Yine de şu an, “DogeTV” hakkında çok az ayrıntı mevcut. Dogecoin kısa süre önce, kripto alanındaki “korku, belirsizlik ve şüpheyi (FUD)” ortadan kaldırmayı amaçlayan “Dogepedia”nın yanı sıra çeşitli geliştirmelere sahip yeni bir web sitesi yayınladı.

Cardano: Vasil hard fork’una yönelik yeni açıklamalar

Bu sırada, bir başka büyük ağ olan Cardano merakla beklenen bir hard fork’un eşiğinde. Merakla beklenen Vasil yükseltmesinin ana ağdaki dağıtımına bir haftadan biraz daha az bir süre kaldı. Güncelleme, yeni Plutus v2 özelliklerine ek olarak Cardano’nun yeteneklerini artırmayı ve geliştirmeyi amaçlıyor. 22 Eylül’de, bir IOG/Cardano Vakfı ekibi, hard fork birleştiriciyi kullanarak Vasil’i protokol düzeyinde uygulayacak. Bir “epoch” sonra, 27 Eylül’de geliştiriciler, yeni Plutus maliyet modeliyle birlikte yeni özellikleri kullanabilecekler.

IOG, şu anda fork’u üç metriğe göre takip ettiğini söylüyor: node, borsa ve dApps hazırlığı. DPT topluluğu, şu anda Vasil 1.35.3 node’u tarafından oluşturulan blokların yüzde 98’i ile, belirlenen minimum yüzde 75 kriterini fazlasıyla aşarak, hazır olduğunu belli eden ilk topluluk oldu. Ön üretim ortamında, 19 Eylül’de Vasil/Babbage epoch’unda hard fork gerçekleşecek. Vasil mainnet yükseltme teklifi de bu tarihe kadar sunulacak. Ana ağ hard fork etkinliğinin 22 Eylül’de yapılması planlanıyor. 24 Eylül’de, yeni Plutus işlevselliği ve maliyet modeli ön üretim ortamında kullanıma sunulacak. 27 Eylül’e kadar ana ağda işlemde olacak.

Cardano ekosisteminin Hydra çözümü, Lace cüzdanı için en son gelişmeler

Ayrıca Lace cüzdanıyla ilgili bir güncelleme de var. Geliştirme ekibi, Cardano cüzdanının Haskell’den TypeScript için yazılmış bir API oluşturduğu bir “proof-of-concept”i sonlandırıyor. Adestria hizmeti de hala cardano-js-sdk’nin yayınlanması için hazırlanıyor. Cardano ağındaki Hydra takımı ayrıca ortak uygulamasıyla uzun ömürlü bir Hydra node ağı kuruyor. Ekip, daha sonraki geliştirmelerle düzeltilebilecek erken bug’ları bulma aşamasında. Bilindiği gibi Hydra, Cardano’nun layer-2 ölçekleme çözümüdür.  Son olarak, Cardano’da Project Catalyst Fund9 oylaması 19 Eylül’de sona eriyor. Kullanıcılar, Fund9’da 1.000’den fazla teklif için oy kullanıyor. Oy veren her cüzdan için seçmen ödülleri mevcut.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.