Kripto haberleri, Bitcoin yorumları.
Cannot fetch data from server.

Strike Nedir? STRK Ne İşe Yarar?

0 10

Strike nedir? Strike, merkeziyetsiz finans (DeFi) alanına kredi ve likidite sağlayan bir Blockchain protokolüdür. Bu makalede Strike nedir, ne sunar, STRK nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi yatırımcıların sıklıkla merak ettiği soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Kriptokoin.com olarak, sizin için araştırdık.

Strike nedir?

Strike, Ethereum ağı üzerinde çalışıyor ve kendisini DeFi alanında bir kripto para kredi protokolü olarak tanımlıyor. Buna göre kullanıcılar, platformun desteklediği çeşitli kripto pazarlardan herhangi birine varlıklarını yatırabiliyor. Bu kripto paralar, krediye ihtiyaç duyan kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor. Ancak, kredi alanların protokolün yönetimi tarafından belirlenen faiz oranlarını ödemesi gerekiyor. Kripto paralarını pazarlara yatıran kullanıcılar, bu şekilde faiz getirisi elde edebiliyor.

Strike ne sunar?

Kullanıcılar, bir Strike pazarına kripto para yatırdıklarında, karşılığında sToken alıyor. Bu sTokenler, bireysel kullanıcıların havuzdaki payını temsil ediyor. Ayrıca, başlangıçta havuza yatırılan kripto para miktarını, istenilen bir zamanda kullanmak için de harcanabiliyorlar. Örneğin, kullanıcılar bir havuza ETH yatırırken bir sETH tokeni alıyor. Bu sToken’ların dayandığı varlıkların değeri zamanla artıyor ve kullanıcıların başlangıçta yatırdıkları dayanak varlığın daha fazlasını kullanmalarına olanak tanıyor.

Öte yandan, borçlular herhangi bir Strike havuzuna teminat yatırarak çeşitli teminatlı krediler alabiliyor. Maksimum kredi/değer (LTV) oranı, teminat varlığına bağlı olarak değişiyor. Ancak, mevcut aralık %50 ile %80 arasında yer alıyor. Tamamen merkeziyetsiz bir şekilde çalışan Strike projesinin bir de STRK isimli kendine ait bir yönetişim tokeni bulunuyor.

STRK nedir? Ne işe yarar?

STRK, Strike protokolünün ERC-20 akıllı sözleşmesiyle oluşturulan yönetişim tokenidir. Strike projesinde yönetici bir ekip yok. Yani tüm yönetici işlemleri topluluk tarafından gerçekleştiriliyor. Bir ekibin olmaması nedeniyle STRK’nin token dağıtımı oldukça topluluk odaklı bir hale geliyor. Strike’ın topluluk yönetimi, onu diğer benzer protokollerden ayırıyor.

STRK sahipleri, Strike ekibinin herhangi bir katılımı olmaksızın protokolde değişiklikler önerebiliyor. Ayrıca, başkaları tarafından önerilen değişikliklerin uygulanıp uygulanmayacağını tartışabiliyor ve oylayabiliyorlar. Bu, hangi kripto para birimlerine destek ekleneceğini seçmeyi, teminatlandırma faktörlerini ayarlamayı ve STRK tokenlerinin dağıtılma biçiminde değişiklikleri içeriyor.

Strike (STRK) fiyatı nedir?

STRK coin, tüm zamanların en yüksek seviyesine 6 Eylül 2021 tarihinde ulaştı. O dönemde bir STRK’nin fiyatı 70,9 dolar civarındaydı. Ancak kripto para, Kasım 2021’deki boğa sezonunda yeni bir ATH yapmayı başaramadı. Bunun üzerine, 2022 ayı piyasası ortaya çıktı ve fiyat düşüş hareketini sürdürdü. Mevcut verilere göre STRK 18,41 dolarlık birim fiyatıyla işlem görüyor. Ek olarak, CoinMarketCap’a göre piyasada 331. sırada yer alan Strike’ın 6,54 milyon olarak belirlenen maksimum arzının %51’i şu anda dolaşımda.

Strike nedir? STRK nasıl alınır?

Strike sunduğu özelliklere rağmen, erişilebilirliği çok yüksek olmayan kripto paralar arasında yer alıyor. Buna göre token, mevcut olarak Binance ve Coinbase gibi sektörde kendini ispatlamış borsalarda listelenmiyor. Ancak yine de STRK’yi satın alabileceğiniz bazı popüler borsalar mevcut. Bunlar; OKX, KuCoin, DigiFinex, Upbit ve LATOKEN’dır. STRK satın almak istiyorsanız bu borsalardan birine üye olmalı ve hesabınızı doğrulamalısınız. Ardından cüzdanınıza para yatırmalı ve STRK için alım emri vermelisiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.