Kripto haberleri, Bitcoin yorumları.
Cannot fetch data from server.

Nimiq Nedir? NIM Ne İşe Yarar?

0 14

Nimiq, dünya çapında web için açık kaynaklı merkezi olmayan bir eşler arası ödeme protokolü olarak tanımlanmaktadır. Bu makalemizde kriptohaberbulteni.com olarak “Nimiq nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Bunlara ek olarak proje hakkında merak edilen tüm konulara değineceğiz.

Nimiq nedir? NIM ne işe yarar?

Nimiq platformunun hedefi; Blockchain benimsenmesini ana akım haline getirebilmektir. Bunu, yeni piyasa girişleri için mevcut platformlardan oldukça kolay bir ödeme protokolü geliştirip gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. NIM, Javascript ES6’da yazılmıştır. Bu nedenle bir düğüme ve senkronizasyona gerek kalmadan bir web tarayıcısında çalışmaktadır. 

Kullanıcılar NIM Token’lerini sadece tarayıcılarını ya da mobil cihazlarını kullanarak saklayıp değiştirebilir. Tüm platform tamamen kullanım kolaylığı için tasarlanmıştır. Toplam bir kripto çaylak bile cüzdan, P2P ağı ya da kriptografi gibi terimleri duymadan çalışabilmektedir. Aynı zamanda kullanıcılar sadece web tarayıcılarını kullanıp NIM Token’lerini kolaylıkla kullanabilmektedir. Nimiq aynı zamanda açık kaynaklı bir projedir. Javascript kullanmanın kolaylığıyla özellikle yeni başlayan geliştiriciler bile kolayca dahil olabilmektedir.

Nasıl çalışır?

Son derecede kolay ve her şey tarayıcı aracılığıyla yapılmaktadır. Nimiq, sadece bir CPU kullanarak madencilik yapılabilen birkaç projeden biridir. Projenin misyonuna uygun şekilde, noob madencileri tarayıcı tabanlı madenciliği kullanmaya bile başlayabilir. Bu, projenin ana sayfasından bir seçenek olarak erişilebilmektedir.

Daha deneyimli madenciler node.js istemcisini indirebilmektedir. Aynı zamanda bir omurga tarayıcısı da olabilmektedir. Omurga madencileri, tarayıcı madencilerinden daha yüksek bir karma oranı sunduğundan, bir omurga tarayıcısı için ödüller daha da büyüktür. Bununla birlikte, proje kitlelerin erişimini sürdürme hedefinin bir parçası olarak tarayıcı tabanlı madenciliği sürdürmektedir.

Özellikleri neler?

Platform, hesaplar ve bakiyeler Merkle bazlı bir veri bankasında saklanır. PoW’un Etkileşimsiz İspatları nodelara imkan tanır. Mutabakata, mobil cihazlardan dahil saniyeler içerisinde ulaşılmaktadır. Argon2d Nimiq’in gecikme temelli PoW algoritmasıyken, Ed25519 Schnorr imzalar da işlemlerin güvenliğini sağlamaktadır. Mevcutta protokolün 2 uygulaması bulunmaktadır: JavaScript ve Rust. Kriptografik temeller tarayıcı içerisinde yer alan WebAssembly sayesinde optimize edilebilmektedir.

Nimiq nedir? NIM nasıl satın alınır?

Nimiq ile işlem yapılan en büyük borsalar; KuCoin, HitBTCi CoinEX ve Hotbit’dir. Coin satın almak için ise bu aşamalar izlenmektedir:

Öncelikle ilk adım olarak seçtiğiniz. NIM listeleyen borsanın web/mobil uygulamasına erişim sağlayın. Daha sonra borsanın hesap açma adımlarını tamamlayın. Bir diğer adım olan kimlik doğrulama ve onay sürecini tamamlayın. Diğer adım olan borsanın para yatırma adımlarını takip edin. Son adım olarak ise istediğiniz bakiye tutarınca NIM Token’i seçin ve alım emri oluşturun. Güvenilir hesaplarınızda saklayın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.