Kripto haberleri, Bitcoin yorumları.
Cannot fetch data from server.

Bitcoin ve Altın İçin Haftalık Finansal ve Ekonomik Yorumlar!

0 33

Yaklaşık bir aylık kazanımların ardından altın rallisi tersine döndü. Uzmanlar, altın ve Bitcoin fiyatlarını büyük ölçüde yönlendireceğinden, odak noktasının dolar endeksinin eğiliminde olacağını söylüyor. Ayrıca Welss Fargo araştırma ekibi, gelişmelerin ve verilerin piyasaları nasıl etkilediğini yorumluyor.

Altın ve Bitcoin rallileri sona erdi ve ardından sert düşüşler geldi

kriptohaberbulteni.com’dan takip ettiğiniz üzere, ardışık dört haftalık kazanımların ardından altın rallisi durdu. Fiyatlar, psikolojik 1.800 dolar civarında dirençle karşı karşıya kalırken, yerini satış baskısına bıraktı. Geçen haftada, MCX altın oranları %2’den fazla düzeltme gördü. Spot altın fiyatı %3’ün üzerine düştü. Lider kripto Bitcoin de 25 bin dolara ulaşan rallisini sona erdirdi. Bunun ardından BTC, 21 bin dolara kadar sert bir düşüş yaşadı. Altın ve Bitcoin için önemli bir rüzgar gibi davranan büyük ölçüde dolar endeksindeki (DXY) güçtü. Dolar endeksi, 104,63 puanlık dip seviyelerini test ettiğinden bu yana yaklaşık %3 geriledi. Bu da altın fiyatlarında bu düzeltici dalgaya yol açtı. Ayrıca, altını üç haftanın en düşük seviyesine itti.

Piyasa katılımcılarının, politika yapıcıların enflasyonun önemli ölçüde düştüğüne ikna olana kadar faiz oranlarını artırmaya kararlı olduklarını gösteren Temmuz ayındaki Fed toplantısının tutanaklarına odaklanmasıyla dolar güç kazandı. Fed’in dolar endeksini destekleyen beklentileri sıkılaştırmasının ardından, odak şimdi 25-27 Ağustos tarihlerinde altın ve Bitcoin fiyatları için daha fazla ipucu sağlayacak olan Jackson Hole Sempozyumu’na çevrildi.

Altın

Altın ve Bitcoin fiyatını yakın vadede etkilemesi mümkün ilk 5 tetikleyiciye bir göz atalım.

Jackson Hole sempozyumu

Religare Broking’de Emtia ve Para Birimi Araştırması Başkan Yardımcısı Sugandha Sachdeva, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Yıllık konferansta Fed başkanının merakla beklenen konuşması, önümüzdeki aylarda ABD borçlanma maliyetlerinin ne kadar yükselebileceği ve yükselen fiyat baskılarına karşı mücadelelerinde orada ne kadar süre kalacakları konusunda daha fazla yol gösterecek.

Dolar endeksi (DXY)

Religare Broking’den Sugandha Sachdeva, DXY’nin etkisinda dair şu açıklamayı yapıyor:

Haftanın altın fiyatlarını büyük ölçüde yönlendirecek olan dolar endeksinin eğilimine odaklanılacak. Endeksin 108 seviyesinde önemli bir engeli var. Aynı seviyenin üzerinde kalmayı başarabilecek mi göreceğiz.

Altın

ABD 2. Çeyrek GSYİH verileri

IIFL Securities Araştırma Başkan Yardımcısı Anuj Gupta, şu değerlendirmeyi yapıyor:

ABD 2. Çeyrek GSYİH verilerinin üçüncü tahmini önümüzdeki hafta açıklanacak. Altın yatırımcılarına, ABD ekonomisinin sağlığı hakkında daha fazla fikir verecek. ABD GSYİH tahminleri hayal kırıklığı yaratırsa, ABD dolarındaki kar rezervasyon tetikleyicisi nedeniyle altına alım ilgisi yaratması mümkün.

ABD ön toptan satış envanteri ve ticaret dengesi

IIFL Securities’den Anuj Gupta, şunları söylüyor:

Zayıf ticaret dengesi verileri ABD dolarını baskı altına alır. Bu yüzden, altın fiyatlarında artışa yol açması mümkün. Jackson Hole Sempozyumu’ndan sonra bu ABD rakamları oldukça önemli.

Altın

ABD ev satışları ve iş verileri

Bir dizi başka ekonomik veri açıklaması, altın fiyatlarındaki oynaklığı daha da artıracak. Önümüzdeki hafta ABD ve Avrupa imalat verileri, ABD Hizmetler PMI, yeni ev satışları, temel dayanıklı mal siparişleri ve çekirdek PCE fiyat endeksini içeriyor.

Haftalık ekonomik ve finansal yorumlar

Welss Fargo araştırma ekibi gelişmelerin ve verilerin piyasaları nasıl etkilediğini yorumluyor.

ABD: Genişleme henüz darağacına ulaşmadı

Tahminlerimize göre reel perakende satışlardaki artış ve Temmuz ayındaki sanayi üretimindeki toparlanma, ABD ekonomisinin henüz resesyonda olmadığına dair son istihdam verilerinin ötesinde kanıt sundu. Bununla birlikte, imalat sektöründeki yeni siparişlerin keskin bir şekilde yavaşlaması ve konut faaliyetinin düşmeye devam etmesiyle birlikte, bu haftaki veriler, önümüzdeki çeyreklerde bir gerilemeden kaçınmanın zor olacağı görüşümüzü değiştirmedi.

külçe

Uluslararası: Kanada ve İngiltere’de enflasyon için farklı yollar

Kanada’da manşet enflasyon soğuma belirtileri gösteriyor. Genel TÜFE, düşen benzin ve enerji fiyatlarının etkisiyle Temmuz ayında yıllık bazda %7,6’ya geriledi. Kanada’da enflasyon Temmuz ayında zirve yaptı. Bununla birlikte, Birleşik Krallık’taki fiyat baskıları henüz azalmadı. Manşet enflasyon, bir önceki yıla göre %10,1’e ulaşarak yukarı yönlü sürpriz yaptı. Ekim ayında elektrik fiyatlarında bir başka büyük artış planlandı. Bu nedenle İngiltere enflasyonunun daha uzun süre yüksek kalmasını bekliyoruz.

Faiz oranı izleme: Fed’in hala yapacak daha çok işi var

Fed’in 20-21 Eylül FOMC toplantısında federal fon oranını 75 baz puan daha artırmasını bekliyoruz. Ayrıca, bunu Kasım başında 50 baz puan ve Aralık’ta 25 baz puanlık bir artışla takip edeceğini öngörüyoruz. Bundan sonra Fed’in bir ara vereceğini tahmin ediyoruz. Bu arada da bugüne kadar gerçekleştirdiği faiz artırımlarının ekonomiyi nasıl etkileyeceğini göreceğimize inanıyoruz.

Haftanın konusu: Çin’in yenilenen yavaşlaması

Covid sınırlama politikaları ve sorunlu bir emlak sektörünün birleşimi, bu yıl boyunca yıllık GSYİH tahminimizi sürekli olarak düşürmemize neden oldu. Şu andan itibaren Çin ekonomisinin %3’ün biraz üzerinde büyüyeceğini öngörüyoruz. Ayrıca, risklerin tahmin ettiğimizden daha yavaş bir büyümeye doğru eğildiğine inanıyoruz. Son birkaç hafta içinde açıklanan Temmuz ayı faaliyet verileri bu görüşü güçlendiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.