Kripto haberleri, Bitcoin yorumları.
BTC
$28,441.99
+0.03
ETH
$1,824.53
-0.33
LTC
$93.15
+4.26
DASH
$58.93
+3.24
XMR
$155.90
-0.29
NXT
$0.00
+0.03
ETC
$21.28
+3.55
DOGE
$0.08
+1.05
ZEC
$37.61
-2.01
BTS
$0.01
+0.26

Ayı Piyasası (Sezonu) Nedir?

0 44

Ayı Piyasası (Sezonu), bir piyasanın uzun süreli fiyat düşüşleri yaşadığı zamandır. Bu makalede kriptohaberbulteni.com olarak “Ayı Piyasası (Sezonu) nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak proje hakkında merak edilen diğer konulara değineceğiz.

Ayı piyasası (sezonu) nedir?

Ayı piyasası, bir piyasanın uzun süreli fiyat düşüşleri yaşadığı zamandır. Tipik olarak, yaygın karamsarlık ve olumsuz yatırımcı hissiyatı arasında menkul kıymet fiyatlarının son zamanlardaki yüksek seviyelerden %20 veya daha fazla düştüğü bir durumu tanımlar.

Kripto ayı piyasası nedir?

Bir kripto ayı piyasası, büyük kripto para birimlerinin değerinin en az %20 düştüğü piyasadır. Buna karşılık, bir kripto boğa piyasası, büyük kripto para birimlerinin yükselişte olduğu bir piyasadır.

En ünlü kripto çöküşlerinden biri Aralık 2017’de meydana geldi. Bitcoin’in birkaç gün içinde neredeyse 20.000 dolardan 3.200 doların biraz üzerine düştü. Bundan sonra 2021’in Nisan ayında token başına yaklaşık 65.000 dolar’a ulaştı.

Piyasaları zamanlamayı hedefleyen tüccarlar, bir ayı piyasasının dibinde kripto para birimleri almayı amaçlamakta. Ya da diğer varlıkları satın almayı amaçlar. Ancak bir ayı piyasasının gerçekten ne zaman sona erdiğini bilmek genellikle zordur.

Neden ayı piyasası deniyor?

Boğa ve ayı piyasası terimleri, hisse senedi ticaretinden gelir. Bazı hesaplara göre kökenleri, her bir hayvanın kullandığı saldırı tarzından gelir. Bir boğa, boynuzları yukarı dönük olarak saldırır. Öte yandan bir ayı, rakiplerinin üzerinde yükselir ve aşağı kaydırır.

Kripto ve hisse senedi boğa ve ayı piyasaları arasındaki benzerlikler

Yatırımcılar, bir hisse senedi piyasası sırasında kripto para biriminin performansıyla ilgili deneyime sahip değiller. Son gerçek, hisse senedi piyasası 2007-2009’da meydana geldi. O zamanlar, Bitcoin henüz kabul görmediyse de dikkat çekerek yeni piyasaya çıkmıştı. Hisse senetlerinde veya kripto para biriminde bir boğa veya ayı piyasası olarak adlandırmak, değerlerin teknik analizini gerektirirken, her iki piyasada da ortak olan birkaç tane daha vardır:

Oynaklık

Hem hisse senetlerinin hem de kripto para birimlerinin değeri zamanla dalgalanmakta. Ancak kripto para birimleri, piyasadaki likidite kısıtlamaları ve daha az yerleşik bir türev piyasası nedeniyle daha ciddi bir şekilde dönme eğilimindedir.

Tüccar Duygusu

Hem borsada hem de kripto para biriminde olumsuz tüccar hissiyatı bir ayı piyasasının habercisi olabilmekte. Bununla birlikte, her iki durumda da karşıt tüccarlar, piyasa düşüşlerini kripto para birimini indirimli olarak satın alma fırsatı olarak görebilirler.

Dış Etkiler

Hem hisse senetlerinde hem de kripto para biriminde ayı piyasaları, yatırımcıların belirli bir varlığa değer verme şeklini değiştiren dış faktörleri yansıtabilmekte. Bu faktörler genel ekonomik gücü, faiz oranlarını veya jeopolitik faktörleri içerebilmekte.

Kripto ayı piyasasının işaretleri nelerdir?

Tüm yatırımların en ünlü özdeyişlerinden biri “düşük al, yüksek sat” dır. İşte bu yüzden kripto yatırımcıları için bir ayı piyasasının ne zaman geleceğini bilmekte önemli. Aynı zamanda bitmek üzere olduğunu bilmek her şeyi değiştirebilmekte. Kripto piyasasının göreceli gençliğinin işleri zorlaştırdığı yer burasıdır. Borsada, ekonomistler, analistler ve tüccarlar, bir ayı piyasasının boğaya dönüşmesinden hemen önce meydana gelen eğilimleri ve tetikleyicileri bulmak için on yıllar ve hatta yüzyıllar boyunca elenecek verilere sahiptir. Bunun tersi de geçerlidir.

Bir kripto ayı piyasasının bazı uyarı işaretleri şunları içerir:

Daha düşük işlem hacmi: Bu, insanların piyasa belirsizliği nedeniyle kripto paralarını ellerinde tutmaya başladığını gösterebilmekte.

“Geriye Dönme”: Vadeli işlem piyasasındaki bir varlığın fiyatının mevcut piyasa fiyatından düşük olması durumunda ortaya çıkar.

Death cross: Bir varlığın 50 günlük hareketli ortalamasının 200 günlük hareketli ortalamasını geçtiği teknik bir göstergedir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.