Kripto haberleri, Bitcoin yorumları.
BTC
$28,441.99
+0.03
ETH
$1,824.53
-0.33
LTC
$93.15
+4.26
DASH
$58.93
+3.24
XMR
$155.90
-0.29
NXT
$0.00
+0.03
ETC
$21.28
+3.55
DOGE
$0.08
+1.05
ZEC
$37.61
-2.01
BTS
$0.01
+0.26

Uzman Görüşü: Bitcoin Nerede ve Ne Zaman Dibe Vuracak?

0 48

Bitcoin (BTC) nerede dibe vuracak? Yatırımcılar kripto ayı piyasasıyla karşı karşıya kaldıkça, piyasanın dibe vurduğuna dair sinyaller arıyor. Kesin bir işaret yok, ancak deneyimli analistlerin tahminleri burada.

Bitcoin fiyatının dipte olabileceğini işaretleri

Bitcoin, 2020-2021 boğa piyasasının sonunda Kasım ayında yaklaşık 69.000 doları aştı. O zamandan beri, düşüş eğiliminde ve görünürde bir dip yok. Ancak bu ayı piyasasında bir yerlerde mutlaka bir dip var. “Cred” lakaplı analistin söylediği gibi, “dip genellikle yalnızca arka planda açıktır. Tıpkı üstteki gibi”. Yazının devamında, deneyimli trader ve yatırımcılardan, dibin önemli olup olmadığı ve bireysel yatırımcıların hangi alternatifleri arayabilecekleri konusunda fikirlerini alalım…

Makro koşullar Bitcoin için neler söylüyor?

kriptohaberbulteni.com’dan da takip ettiğiniz üzere, Bitcoin’in ABD hisse senetleriyle fiyat korelasyonu tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Dünyanın en büyük kripto para birimi, Nasdaq listesindeki büyük teknoloji hissesi gibi işlem görüyor. Bu nedenle Bitcoin’in fiyat hareketini analiz ederken, gerçek dünya ekonomisini destekleyen makro koşulları hesaba katmak gerekiyor.

GlobalBlock analisti Marcus Sotiriou, makro koşulların Bitcoin üzerindeki etkisi hakkında şunları söylüyor:

Benim için büyük bir Bitcoin dip sinyali, enflasyonun ikna edici bir şekilde düştüğünü gösteren verilerdir. Kripto gibi riskli varlıklar söz konusu olduğunda Federal Rezerv’in kral olduğunu ve niceliksel sıkılaştırmanın acısı daha aylarca sürebileceğini öğrendiğimizden, enflasyon düşmeye başlayana kadar dikkatli olurdum.

Bitcoin’in fiyat hareketinin çoğunun makro koşullarla sıkı bir şekilde ilişkili olduğu kesin. Bu nedenle, bir makro dibe dikkat etmek daha mantıklı.

Ancak makro dibi zamanlamak da kolay değil

Marcus Sotiriou’a göre makro dibi zamanlamak tamamen Fed’in kararlarına bağlı olacak:

Fed’in faiz artırımlarını yavaşlatana kadar bir makro dibe ikna olabileceğimizi sanmıyorum. Ancak Federal Rezerv duruşunda U dönüşü yaparsa, piyasa güven kazanacaktır. Bunun gerçekleştiğini gördüğümüz nokta, Bitcoin düşük seviyelerden önemli bir hamle yaptığı zamandır.

Dikkat: Bitcoin, SHIB ve Altcoin'ler Etkilenecek!

Birikim aşaması

Bitcoin (BTC) fiyat diplerinde bazı ortak özellikler vardır. Birikim aşmasıyla ilgili olarak, Valkyrie Investments araştırma başkanı Josh Olszewicz’in analizleri dikkat çekici:

2015’teki dip fiyat, bir yıl boyunca dar bir fiyat aralığında tutulduktan sonra geldi. Ayrıca 2019 dip seviyesi üç aylık düşük volatilite döneminden sonra geldi. Diplerin oluşması genellikle zaman alır. Çünkü alıcı ve satıcıların hacmi, talep arzı geçene kadar sonunda bir dengeye gelir. Teknik olarak, bu uzun sürelere “birikim” denir.

3 Analist: Bitcoin Yıl Sonunda Bu Rakamlarda Olabilir!

Bitcoin ve altcoin’ler genellikle aşırı fiyat hareketleriyle dalgalıdır

Ancak bazen donuklaşırlar ve yatay hareket eder. Olszewicz, Bitcoin fiyat diplerinin tarihsel olarak “uzun süreli düşük volatilite ve heyecan verici olmayan fiyat hareketlerini” takip ettiğini söylüyor.

Olszewicz, birikim belirtileri arasında “200 haftalık hareketli ortalamanın birden fazla dokunuşunun yanı sıra gerçekleşen Bitcoin fiyatının altında veya Blockchain üzerinde taşınan tüm kripto paraların toplam ortalama fiyatının altında tutulması” yer alıyor. Uzmana göre:

Dipi mükemmel bir şekilde zamanlamaya çalışmak yerine, anlayışlı yatırımcılar bu teknik işaretler için genellikle önceki ayı piyasalarına bakarlar ve benzer koşullar karşılandığında ortalama dolar maliyetine başlarlar.

Değer düşüklüğü dönemi

Dibi tek bir fiyat noktası olarak tasavvur etmek yerine, fiyat aralıkları açısından düşünmek daha faydalı olabilir. ChimpZoo lakaplı kripto analistinin bu konuda tavsiyeleri:

Birçok trader tam dipleri veya tam tepeleri zamanlamaya çalışıyor. Çoğu zaman bunu yapmakta başarısız oluyorlar. Daha ziyade, aşırı değerleme ve düşük değerleme dönemlerini aramalı ve buna göre işlem yapmalıdırlar.

Dikkat: Bu 2 Olay Bitcoin, SHIB ve Altcoinleri Ciddi Sarsabilir!

Düşük değerleme dönemlerine, tarihsel olarak COVID-19 pandemisinin başlangıcı örnek olarak verilebilir. Bir diğer örnek, Kasım 2018’deki çöküş gibi büyük Bitcoin satışları ile işaretlenmiştir. ChimpZoo son olarak, bu dönem için, “2020’de 6.200 dolar sonuçta hiçbir fark yaratmadı” diyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.