Kripto haberleri, Bitcoin yorumları.
BTC
$27,998.13
+1.84
ETH
$1,774.86
+1.78
LTC
$93.49
+2.13
DASH
$59.27
+1.77
XMR
$161.60
+1.2
NXT
$0.00
+1.84
ETC
$20.36
+1.6
DOGE
$0.07
+0.42
ZEC
$36.28
+2.08
BTS
$0.01
+0.8

Ağustos’ta Bitcoin’e Dikkat: Bu Olay Yeni Çöküşü Getirebilir!

0 54

Mt Gox’un 7 yıldır kilitli olan alacaklıların fonlarını serbest bırakmaya hazır. Bu nedenle 137.000 BTC’nin, yakında piyasaya çıkması mümkün. Peki bu, Bitcoin fiyatını nasıl etkiler? Daha fazla düşüşe neden olur mu?

Mt. Gox 137 bin BTC ödemeye hazırlanıyor

kriptohaberbulteni.com haberlerinden bildiğiniz üzere 2011’deki Mt. Gox hack’inde ciddi fon kayboldu. Bugünkü fiyatla yaklaşık 17,8 milyar dolar değerinde 850.000 BTC kaybı oldu. Bununla birlikte şimdi, yaklaşık 2,8 milyar dolar değerinde 137.000 BTC yakında piyasaya dönmeye hazır. 2014 yılında Mt. Gox, 200.000 BTC bulduğunu bildirdi. Ancak bu paralar şimdiye kadar davada kilitli durumdaydı.

Kasım 2021’de Mt. Gox, 7 yıl önce kriptolarına erişimini kaybeden yatırımcılara kayıp fonları iade etmek için resmi bir “Rehabilitasyon Planı” yayımladı. Ardından, 6 Temmuz 2022’de Mt. Gox ve “Rehabilitasyon Mütevelli Heyeti” Nobauaki Kobayashi, alacaklılara USD, BTC veya BCH alma seçeneği sunan bir e-posta gönderdi. Sonunda alacaklılar, bırakılan fonlara hiç olmadığı kadar yakın.

Mt. Gox coinleri Bitcoin fiyatını etkiler mi?

Bir kripto analisti ve Crypto Banter sunucusu Miles Deutscher, Twitter’dan görüşlerini paylaştı. Deutscher, birçok yatırımcının 137.000 BTC’nin serbest bırakılmasının bir satış baskısı yaratacağını söylediğini kaydediyor. Bu nedenle Bitcoin fiyatında yıkıcı bir düşüşe neden olabileceğinden endişe duyuyor.

Hatta bazıları, Bitcoin fiyatındaki bir düşüşün Ethereum ‘Merge’le aynı hizaya gelebileceğini söylüyor. Buradan hareketle de bunun “Dönüşün” gerçekleşmesine yol açabileceğini teorileştiriyor. Flippening, Ethereum’un piyasa değerinde Bitcoin’i geçtiği varsayımsal bir olay. Bunun olması için, Bitcoin’in 10.000 dolara düşmesi ve Ethereum’un mevcut fiyatından %30 yükselmesi yeterli.

Bununla birlikte, birçok alacaklı haklarını kripto fonlarına sattığı için korkuların asılsız olması mümkün. Fortress Investment Group LLC gibi gruplar, alacaklılara nakit olarak 600 ile 1.300 dolar arasında erken ödeme teklif etti. Fortress’in genel müdürü Michael Hourigan şu sözleri kaydetti: “1 ile 1,5 yıl daha beklemek yerine, şimdi nakit veya BTC almak isteyen alacaklılara likidite seçeneği sunuyoruz.”

Bitcoin

Ayrıca, henüz erken bir anlaşma yapmamış olan alacaklılar, erken kripto inananlarını temsil ediyor. Bu yüzden Bitcoin’lerini tasfiye etme konusunda isteksiz olmaları da ihtimal dahilinde. Mevcut durumda Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesinden %60’ın üzerinde düştü. Bu nedenle Bitcoin ödemesi alanların birçoğunun, satmaktansa soğuk depoya gönderme olasılığının daha yüksek olacağını önermek mantıklı.

Öte yandan, serbest bırakılan fonların bir kısmının, Ethereum gibi altcoin’lerde yolunu bulması mümkün. 2014’ten önce Bitcoin’e alternatif çok azdı veya hiç yoktu. Oysa 2022’de on binlerce kripto projesinin bir yatırım akışı görmesi mümkün.

Bitcoin

Bitcoin tasfiye edilirse ne olur?

Bitcoin’in bir kısmı, BTC’nin yakında piyasaya sürülmesinden önce satıldı. 2018 yılında, bir alacaklılar toplantısında satış için Kobayashi 24.658 şu gerekçeyi ileri sürdü. “Alacaklıların anapara tutarındaki menfaatlerini güvence altına almak ve tespit edilen ve tespit edilemeyen iflas alacaklarının zararlarını geciktirmek için uygun miktarda para temin etmek gerekli ve uygundu.”

Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, tasfiye, 2017 boğa koşusunun zirvesini işaret etti. Bitcoin fiyatı, Mt Gox tarafından tutulan Bitcoin sayısındaki düşüşün ardından geriledi. 2020 yılının sonlarına kadar toparlanamadığı bir 2018 ayı piyasasına yol açtı.

Bitcoin

Uzmanlara göre, kalan Mt Gox fonlarının serbest bırakılması Bitcoin fiyatı üzerinde benzer bir etkiye sahip olursa, muhtemelen 10.000 doların altına düşecek. Bununla birlikte, son aylarda bile, Luna Foundation Guard, Three Arrows Capital ve Bitcoin madencileri gibi taraflardan Bitcoin üzerinde eşit satış baskısı oldu.

LFG, piyasa satış baskısını emdiği için Bitcoin üzerinde daha az bir etkisi olan birkaç milyar dolar değerinde BTC sattı. Olaydan sonraki haftalar, piyasa inancındaki ve genel küresel görünümdeki bir değişiklik nedeniyle Bitcoin’in fiyatının düşmesine neden oldu. Uzmanlar, piyasaların, Mt. Gox alacaklılarından gelen herhangi bir satışı emmesinin olası olduğunu söylüyor. Ancak erken Bitcoiner’ların kripto paralarından vazgeçmelerinin sosyal duyarlılığı, aşağı yönlü bir psikolojik duygu yaratabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.