Kripto haberleri, Bitcoin yorumları.
BTC
$28,359.85
+3.46
ETH
$1,820.72
+4.44
LTC
$93.74
+7.39
DASH
$63.87
+12.31
XMR
$160.10
+5.38
NXT
$0.00
+3.46
ETC
$20.83
+2.46
DOGE
$0.08
+4.53
ZEC
$38.08
+10.09
BTS
$0.01
+3.18

Terra (LUNA) Ağı Yeniden Başlatıldı: Artık Bunlar Yok!

0 65

Son günlerde yaşanan kripto çöküşünün etkisiyle Terra (LUNA)’nın fiyatı çok düştü ve ardından Terraform Labs güvenlik gerekçesiyle ağın durdurulduğunu açıkladı. UST düzenleyicisi Terra, kısa bir kapatmanın ardından Blockchain’i yeniden başlattığını duyurdu.

Kapatmanın ardından Terra (LUNA) ağı yeniden başlatıldı

Perşembe günü, doğrulayıcıların Terra (LUNA)’nın günün erken saatlerinde 2 sentin altına düşmesinin ardından, yeni aktörlerin üzerinde durmasını önleyecek bir yama uygulamak için ağı kısaca durdurmasından sonra, Terra Blockchain Türkiye saat ile 21.00’da yeniden başlatıldı.

Bir blok gezgini, Terra ekosisteminin arkasındaki şirket olan Terraform Labs’ın ağın 7603700 blok yüksekliğinde durduğunu paylaşmasından sonra ağın yeniden başlatıldığını doğruladı. Terraform, LUNA enflasyonunu bir faktör olarak göstererek, LUNA’nın fiyatının ‘yönetim saldırılarını önlemek’ için çok düştüğünü söyledi. LUNA’nın fiyatı Nisan başında yaklaşık 120 dolardan Perşembe günü 1 ile 2 sente düştü.

LUNA

Terra ekosistemi, LUNA yönetişim tokenini ve TerraUSD (UST) dahil olmak üzere çeşitli algoritmik stablecoinleri içeriyor. Blockchain’in durdurulması, UST, LUNA veya Terra’nın diğer kripto para birimleri ile hiçbir işlemin gerçekleştirilemeyeceği anlamına geliyordu. Dolayısıyla token sahipleri Blockchain’in yeniden başlamasını beklemek zorunda kaldı.

Terraform, Blockchain’deki doğrulayıcı sayısını sınırladı

Terraform, ağda doğrulayıcı olarak hareket edebilecek tarafların sayısını sınırlamak için bir yama uygulandığını, ağın doğrulayıcılarının ağı kısa süre içinde yeniden başlatmak için ‘koordine edeceklerini’ söyledi. Ayrıca, güncellemeden sonra yeni kullanıcılar ağ üzerinde stake yapamayacak.

Doğrulayıcılar, daha fazla yetkilendirmeyi devre dışı bırakmak için bir yama uyguluyor ve ağı birkaç dakika içinde yeniden başlatmak için koordine edecekler.

LUNA’nın fiyatı üç günde 80 dolardan fazla düştü. Algoritmik stablecoin’lerden biri olan UST, Pazartesi günü ABD dolarına sabitlenmesini kırdı ve basın zamanında 37 sente düştü. Terraform, Pazartesi gününden bu yana görülen satış baskısını azaltma çabasının bir parçası olarak dolaşımdaki arz olarak 1 milyardan fazla LUNA yayınladı.

kriptohaberbulteni.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere ABD doları ile fiyat paritesini koruması beklenen UST stablecoin, geçen hafta sonu sabit fiyatını kaybetti. Ancak kısa bir süre toparlandı. Pazartesi günü tekrar düşmeye başladı ve 27 sente kadar geriledi. Yazının yazıldığı zamana kadar henüz dolar ile olan sabitini sağlayamadı. UST’yi 1 dolarda tutmak için bir tampon görevi görmesi amaçlanan LUNA yönetişim tokeni de birlikte değer kaybetti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.