Kripto haberleri, Bitcoin yorumları.
BTC
$27,720.12
+0.73
ETH
$1,780.63
+1.72
LTC
$93.85
+1.5
DASH
$60.32
+1.14
XMR
$165.59
+2.51
NXT
$0.00
+0.73
ETC
$20.37
-0.25
DOGE
$0.07
+0.05
ZEC
$36.70
+3.73
BTS
$0.01
-0.35

SEC Başkanı Bu Altcoin’ler İçin Uyardı: Borsalar Yaptı!

0 52

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, çoğu altcoin projesinin menkul kıymet olduğunu yineledi ve borsaların müşterilerinin çıkarlarına aykırı olabilecek işlemler yapabileceğini söyledi.

Gary Gensler, kripto para borsalarının ‘müşterilerine karşı piyasa yapıcı’ olduğunu söylüyor

SEC başkanı, saklama, piyasa yapıcılığı ve bir ticaret platformu sağlama gibi hizmetler arasında ayrım olmamasının müşterileri savunmasız bıraktığı konusunda uyarıyor. Salı günü Bloomberg’e verdiği demeçte Gensler, kripto paraların düzenlenmesi başlığının yanında kripto para borsalarını hedef aldığı açıklamalara yer verdi:

Kripto para piyasası, müşterilerinin önünde işlem gören platformların birçok zorluğunu taşıyor. Borsalar kendi müşterilerine karşı işlem yapıyorlar. Çünkü piyasa yapıcı konumundakiler onlar ve müşterilerinin çıkarlarını düşünmeden aleyhlerine işlemler yapıyorlar.

SEC Başkanı Bu Altcoin Projeleri İçin Uyardı

SEC başkanı bu altcoin projelerini hakkında uyarıyor

kriptohaberbulteni.com haberlerinde yer verdiğimiz üzere, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Salı günü Bankacılık ve Para eskiden Komitesinde yaptığı konuşmada Terra (UST)’nın aşırı volatilitesine dikkat çekmiş ve bir düzenleyici çerçeveye ihtiyaç duyulduğunu vurgulamıştı. SEC başkanı Gary Gensler bu konuda Binance, USD Coin ve Tether gibi bazı stablecoin’lerin borsalarla yakından bağlantılı olduğunu vurguluyor:

Bunun bir tesadüf olduğunu düşünmüyorum. 3 büyük stablecoin de borsalar tarafından yaratıldı. Platformdan her biri, bu platformlarda ticareti kolaylaştırmak ve potansiyel olarak AML ve KYC’den (kara para aklama ve kimlik doğrulamadan) kaçınmak için borsalar tarafından kuruldu.

Hatırlamak gerekirse, Gensler daha önce müşterilerinin siparişlerinden önce işlem gören kripto borsaları hakkında uyarıda bulunmuştu. Gensler’in yukarıdaki açıklamalarına Coinbase (Circle – USDC) ve Bitfinex’den (Tether) cevap gelmedi. Binance ise (BUSD) borsasının katı kurallara sahip olduğunu ve bilgilerin şeffaf bir şekilde paylaşıldığını belirtti. Yapılan açıklama:

https://twitter.com/binance/status/1524119271604895745

SEC’in 2022’deki odak noktası kripto para borsaları oldu

Ocak ayında Gensler, kripto para borsalarının, yatırımcılara daha fazla koruma sağlamak için bu tür şirketleri doğrudan düzenlemesi gerektiği için finansal gözlemcinin daha fazla incelemesiyle karşı karşıya kalması gerektiğini söylei:

Personelden bu platformları yatırımcı koruma kapsamına almanın her yolunu aramalarını istedim. Borsalar düzenlenmiş alana girmezse, halkın savunmasız olduğu bir yıl daha olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.