Kripto haberleri, Bitcoin yorumları.
BTC
$28,116.85
+0.06
ETH
$1,775.11
-1.75
LTC
$92.15
+0.78
DASH
$61.76
-1.76
XMR
$159.81
+4.2
NXT
$0.00
-7.09
ETC
$20.26
-3.3
DOGE
$0.08
-3.85
ZEC
$36.81
+1.1
BTS
$0.01
-2.18

Perpetual Protocol Nedir? PERP Coin Nasıl Alınır?

0 44

Perpetual Protocol nedir? Perpetual Protocol (PERP), otomatik piyasa yapıcı (AMM) aracılığıyla çalışan bir merkeziyetsiz borsadır (DEX). kriptohaberbulteni.com olarak Perpetual Protocol nedir, ne sunar, nasıl çalışır, PERP coin nedir, ne için kullanılır, nasıl alınır gibi merak edilen soruların yanıtlarını sizin için derledik.

Perpetual Protocol nedir? PERP ne sunuyor?

2018 yılında kurulan Perpetual Protocol, Ethereum Blockchain üzerine inşa edilmiş bir merkeziyetsiz borsadır (DEX). Borsa, kullanıcılarına kaldıraç, kısa pozisyonlar ve düşük kayma ile ticaret yapma gibi hizmetler sunar. Platform, işlemleri tamamlamak için kişiler veya kurumlar yerine otomatik piyasa yapıcıları (AMM’ler) kullanan bir akıllı sözleşme olarak çalışır. Platform, spot ticaret hizmetini barındırmamaktadır. Bunun yanında DEX, PERP isimli yerel bir kripto para birimine sahiptir.

SushiSwap gibi bir AMM’ye sahip olan DEX, rakiplerinin aksine, likidite havuzlarına sahip değildir. Havuzlarda gerçek varlıklar depolanmaz, sanal varlıklar depolanır. Ağda gerçekleştirilen işlemlerden alınan işlem ücretinin yarısı staking yapan kullanıcılara ödül olarak dağıtılır. Kalan yarısı ise sigorta fonu için ayrılır. Platform, 20 kata kadar kaldıraç imkânı tanımaktadır. Bunun yanında DEX, likidite imkânı da tanır. Kullanıcılar, Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Ethereum tabanlı ERC-20 tokenleri gibi kripto varlıklarının yanı sıra, fiat veya altın varlıklarına da kaldıraç uygulayabilir. Platform, L2 ölçeklendirme çözümü sayesinde yüksek hız ve düşük işlem ücreti sunmayı amaçlamaktadır.

PERP coin nedir? Ne için kullanılır?

PERP coin, Perpetual Protocol’un yerel kripto para birimi olarak çalışan bir tokendir. Nispeten yakın bir tarihte ortaya çıkmış olan DEX, hâlâ bir ekip tarafından yönetilmektedir. Platform, gelecekte, merkeziyetsiz otonom organizasyon (DAO) olarak çalışmayı amaçlamaktadır. Bu gerçekleştiğinde PERP sahipleri, borsanın geleceğini belirleyen karar alma süreçlerinde oy kullanabilecektir.

PERP coin, staking özelliğine sahiptir. Tokeni cüzdanlarında barındıran kullanıcılar, varlıklarını stake edebilir. Platform, elde edilen işlem ücretlerinin yarısını stakerlere dağıtmaktadır. PERP sahipleri, varlıklarını stake ederek pasif gelir elde edebilir. Bunun yanında kullanıcılar, PERP aracılığıyla 10 katın üzerinde kaldıraçla işlem gerçekleştirebilir. Yazının yazıldığı sırada token, 382,5 milyon dolarlık bir piyasa değeriyle, genel kripto para listesinde 160. sırada bulunuyordu. Buna ek olarak, 172 milyon PERP token dolaşımdaydı.

PERP coin nasıl alınır?

Avantajlı bir DEX olarak öne çıkan Perpetual Protocol ile ilgilenen yatırımcılar, PERP coin’in listelendiği borsaları araştırmaktadır. Mevcut olarak Binance, FTX ve Uniswap gibi kripto borsaları tokeni listelemektedir. İlgili yatırımcılar, bu borsalardan birine üye olup para yatırarak PERP satın alabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.