Kripto haberleri, Bitcoin yorumları.
BTC
$28,359.85
+3.46
ETH
$1,820.72
+4.44
LTC
$93.74
+7.39
DASH
$63.87
+12.31
XMR
$160.10
+5.38
NXT
$0.00
+3.46
ETC
$20.83
+2.46
DOGE
$0.08
+4.53
ZEC
$38.08
+10.09
BTS
$0.01
+3.18

Celo Coin Nedir? CELO Nasıl Alınır?

0 56

Celo coin nedir? Celo (CELO), akıllı telefonlar gibi cihazlar ile kripto para ticareti yapmayı mümkün kılmayı amaçlayan bir blockchain projesidir. Bu makalede, Celo coin nedir, ne sunar, CELO nasıl alınır, ne için kullanılır, avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi merak edilen soruların yanıtlarına erişebilirsiniz. kriptohaberbulteni.com olarak, sizin için araştırdık.

Celo coin nedir?

Celo coin, akıllı telefon kullanıcılarının kripto ticareti ve mobil ödemeye olanak tanıyan bir blockchain projesidir. Platform, kullanıcıların telefon numaralarının 6 hanesini özel bir anahtara dönüştürerek, güvenli bir biçimde kripto ticareti yapılmasına izin verir.

ERC-20 akıllı kontratıyla oluşturulmuş tokenlere benzeyen bazı stabil coinleri destekler. Bunun yanında, platformun kendisine ait iki farklı token bulunur. Bunlar, platformun yerel kripto para birimi CELO ve dolara endeksli bir stabil coin olan cUSD’dir. Celo projesi, dünyadaki tüm telefon sahiplerinin, ağ aracılığıyla ödeme yapabilmesini ve küresel finansal hizmetlere erişebilmesini mümkün kılmayı amaçlar. Cep telefonlarını oldukça hızlı bir biçimde ağa senkronize ederek, dakikalar içerisinde kripto para transferine olanak tanır.

CELO ne için kullanılır?

Celo coin, platformun yerel kripto para birimi olarak çalışır. Aynı zamanda bir yönetişim tokenidir. CELO sahipleri, varlıklarını kullanarak platformun geleceğini belirleyen kararlarda oy hakkı elde edebilir. Böylece, merkeziyetsiz bir platform yapısı oluşur. Bunun yanında CELO’nun çeşitli kullanım durumları bulunmaktadır.

Akıllı telefonlarıyla ağa kayıt olan kullanıcılar, CELO’yu kullanarak, platformda işlem yapmak için gerekli olan ücretleri ödeyebilir. Celo coin, ağın bünyesinde bulunan stabil coinlerle alınabilir ve staking özelliğine sahiptir. CELO sahipleri, tokenlerini belirli bir vadeyle platforma kilitleyerek vade sonunda ek token ödülleri elde edebilir. Tokenin maksimum arzı 1 milyar adet olarak sınırlandırılmıştır. Yazının yazıldığı sırada, bu rakamın %43’üne denk gelen 427,3 milyon adet token dolaşımda bulunuyordu. CELO, 1,5 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük 71. kripto para konumunda bulunuyor.

Avantajları nelerdir?

Platforma kayıt olan kullanıcılar, telefonlarını senkronize etmelerinin ardından hızlı bir biçimde işlem yapabilir.Celo ağı oldukça hızlı çalışır. Sınır ötesi kripto para transferleri dakikalar içerisinde gerçekleşir.Kullanıcılar Celo coin’i stake edebilir. CELO sahipleri, varlıklarını kilitleyerek vade sonunda pasif gelir elde etme imkânı bulur.

Dezavantajları nelerdir?

Celo ağına telefonları ile kayıt olan kullanıcılar, telefon numaralarının sisteme kayıt edilmesine rıza göstermiş olur. Kripto varlıklarını çevrimiçi cüzdanlarda saklayan kullanıcılar, siber saldırı ihtimalini göze almış olur. Bu durum, varlıkların bir donanım cüzdanına aktarılmasıyla çözülebilir.

Celo coin nasıl alınır?

Celo coin almak isteyen kullanıcılar, öncelikle tokenin listelendiği bir kripto borsası bulmalıdır. Bu borsalar arasında bulunan Binance ve Coinbase yüksek işlem hacmine sahiptir ve güvenlidir. İlgili yatırımcılar, bu borsalardan birine üye olup para yatırarak CELO alımı gerçekleştirebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.